Kokulu İlaçlama

Yaz aylarının da gelmesiyle malum haşere problemleri git gide artıyor. Artan haşere problemlerinin birçok geçici çözüm yolu olsa da en bilindik ve en çok tercih edilen kesin yöntem ilaçlamadır. Dolayısıyla ilaçlama yapılacağı zamanda da ne tür bir ilaçlama yapılması gerektiğini araştırmak gerekir. İlaçlama türleri arasında bulunan en etkili yollar genel olarak kokulu ilaçlama, jel ilaçlama ve sıvı ilaçlama olarak bilinmektedir.

Kokulu İlaçlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kokulu ilaçlama genellikle çok keskin bir kokuya sahip olan güçlü bir ilaçlama yöntemidir. Her türlü haşere ve böceklere karşı oldukça etkilidir. Dolayısıyla zorlu durumlarda tercih edebileceğiniz bir seçenektir. Kokusuz olan ilaçlama yöntemleri bazı ölmesi zor olan haşerelere karşı işe yaramamaktadır. Ancak keskin kokusu ile bu yöntemi en zorlu haşereler için bile rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Kokulu ilaçlamanın bazı negatif yönleri de bulunmaktadır. Örnek olarak ilaçlanan bölgedeki kokuyu solumamanız gerektiğinden ötürü, ilaçlanan alan 6 saat boyunca kullanılmamalıdır. İlaçları solumak ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bununla beraber insanı zehirleyerek ölümüne kadar yol açabilir. Anlayacağınız kokulu ilaçlama yapılan ortamdaki tüm canlılar koku nedeniyle ölmektedir, insan veya haşere farketmeksizin. 

Kokulu İlaçlama ile İlgili Aklınıza Gelebilecek Sorulara Cevaplar.

Bu yöntem hangi durumlarda kullanılmalıdır?

Öncelikle bu yöntem ölmesi zor olan böcekler için kullanılmalıdır. Anlık etki edilmesi istenilen durumlarda da yapılabilir.

İnsan sağlığına zararlı mıdır?

Evet. Kokusu nedeniyle solunması durumunda çok ciddi sorunlar açığa çıkartabilir. Ancak endişe etmeniz gereken bir durum yoktur. Gereken süreyi beklemeniz durumunda herhangi bir sorun ile karşılaşamazsınız.

Sonrasında nasıl bir temizlik yapılmalı?

Bu yöntem sonrasında temizlik gerektiren ilaçlama yöntemlerinden biridir. Dolayısıyla ilaçlama yapılan bölgeyi temizlemelisiniz. Mutfak eşyalarının tümü yıkanmalıdır. Temizliği normal yollarla yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey çamaşır suyu kullanmamanız gerektiğidir.

İlaçlama yapılan alan terk edilmeli midir?

İlaçlama yapılan mekanlar kesinlikle minimum 4 saat boyunca kapalı olması gerekmektedir. İlaçlamanın ardından ise 1-2 saat kadar mekan havalandırılmalıdır.

İlaçlar nasıl kullanılır?

Bu tür ilaçlamalar alanında uzman kişilerce kullanılmalıdır. Su karışımı ile hazırlanılan ilaçlar haşerelerin bulunduğu tüm bölgelere kullanılır.

Bu ilaçlama türünü sürekli olarak kullanmak mantıklı mıdır?

Öncelikle yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere ne tür bir ilaçlamaya ihtiyacınız olduğunu saptamanız gerekmektedir. Eğer sorununuz çok güçlü olan ve ölmesi zor olan haşere grubu ise kullanmalısınız. Ancak her durumda kullanılması pek mantıklı olmayacaktır. Kokulu olması ve çok etkili olması nedeniyle ölmesi çok zor olan haşereler harici kullanılmamalıdır.

Peki Kokulu İlaçlama Artıları ve Eksileri Nelerdir? 

Öncelikle ihtiyacınız olan ilaçlama türünün bu olduğuna karar vermeniz ardından karşılaşacağınız artılar ve eksiler kısmen şöyledir. Kesin bir sonuç çıkarır. Haşere probleminizden kesin olarak kurtulursunuz ve çok zor bir işlem değildir. Ancak kokulu olması nedeniyle ilaçlama yapılan mekan belirli bir süre için kullanım dışı olur. 

İletişim ve Randevu İçin

  Cep ve Whatsapp: 0534 399 06 52Bir cevap yazın


Gelen Sorular


WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara